Näomaalingute õpetused: Jänes

"Hea Laps", 04.2012.

Lihavõtted ehk kevadpühad on liikuvad pühad, mis langevad täiskuu pühapäevale ajavahemikus 22. märtsist 25. aprillini, pärast kevadist pööripäeva.

Munadepühadel, tavaliselt lihavõttehommikul, värvitakse loomulikult mune. Tänapäeval saab mune kaunistada spetsiaalsete kirgaste värvidega, vanasti aga kasutati selleks sibulakoori, vihalehti, sammalt, värvi andvaid taimi ja värvilist lõnga. Viimasega sai munadele toredaid triipe tekitada.

Peale tibude ja munade võib lihavõttehommikul näha ka jänest, keda kujutatakse sageli ka kevadpühade kaardil. Kaardi asemel oleks palju vahvam ju hoopis ise jäneseks maskeeruda ja munakorviga sõbra ukse taha ilmuda – isegi kui sõbra juurde jõudmiseks on vaja (maa)kaardi abi. Usun, et rõõmu jaguks nii endale kui ka sõbrale ja tema perele.

Võta švamm ja roosa värv ning toonita sellega kõrva sisemused, ninaots ja põsesarnad.

Võta pintsel ja maali valge värviga kõrvapealsed, silmaalused, mokk ja hambad.

Et jänes tõsiselt võetavam välja näeks, lisa ka lõua otsa natuke värvi.

Võta peenem pintsel ja must värv, millega tee piirjooned, joonista välja vurrud ja maali nina. Et tekiks karvasema kasuka mulje, võid natuke musta lisada ka lõua otsa.

Tundub, et see jänes ei vii kellelegi mune, vaid hakkab hoopis porgandit sööma... Või ei, siiski mitte, ta hakkab hoopis oma sõrme sööma! Vot nii võib juhtuda, kui värvida sõrm oranžiks ja maalida sellele roheline „saba“. Kui lisad porgandile kerged triibud, ongi jänes petetud.

`